Meble biurowe – na co zwrócić szczególną uwagę?

admin
15 sierpnia 2019 0 Comment

W pracy spędzamy praktycznie połowę naszego czasu w ciągu dnia. Wielu z nas pracuje w pozycji siedzącej przed komputerem. Szczególnie właśnie w tych przypadkach ważne jest, aby krzesło było odpowiednio wyprofilowane a wszelkie potrzebne regały znajdowały się w zasięgu ręki. Warto zatem już na etapie projektowania i urządzania biura zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii dotyczących mebli biurowych. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę i jak dzięki wyposażeniu podnieść wydajność i komfort pracowników. 

Jak powinny wyglądać meble biurowe?

Meble w biurze powinny być przede wszystkim proste i w stonowanych barwach. Niezależnie od rodzaju biura, ich wygląd powinien być profesjonalny, a jednocześnie dostosowany do potrzeb pracowników. Jeśli są to biura pojedyncze, warto zainwestować w większe meble, które będą spersonalizowane pod osobę, która będzie z nich w głównej mierze korzystać. Jeśli jednak mają się one znaleźć w tak zwanej open-space, ważna będzie przede wszystkim możliwość ustawienia ich tak, aby zapewnić każdemu pracownikowi choć minimum prywatności. Przestrzeń powinna być również funkcjonalna i ergonomiczna oraz dostosowana do charakteru działalności firmy.

Jakie materiały najlepiej wybrać?

Niezależnie od typu biura, jedną z najważniejszych kwestii jest rodzaj materiałów, z jakich wykonane są meble. Powinny one pochodzić od sprawdzonych producentów i posiadać wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty. Warto również pamiętać, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Meble biurowe wykonane z najwyższej jakości materiałów będą miały długą gwarancję. Jeśli widzimy, że poszczególne części są sprowadzane na przykład z Chin (a przez to są również tańsze), musimy liczyć się z brakiem gwarancji lub jej bardzo krótkim terminem. Pamiętajmy, że elementy biurowe będą użytkowane przez wiele osób przez długie lata, dlatego warto zainwestować w ich solidność i wytrzymałość.

Krzesła i fotele

Niewątpliwie są to jedna z najważniejszych elementów wyposażenia biura. To właśnie od nich w dużej mierze zależy komfort, bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy fotele posiadają możliwość regulacji oraz, czy ich obicia są wykonane z tkanin najwyższej jakości. Jeśli chodzi o części regulowane, najważniejsze jest, aby oparcie można było odchylić pod odpowiednim kątem do tyłu. Ponadto, istotna jest wielkość siedziska oraz możliwość jego obniżania. Niektóre modele są także wyposażone w regulowane podłokietniki, co znacznie poprawia komfort użytkowania, zwłaszcza osobom korzystający z komputera. Specyficzne meble biurowe, jakimi są krzesła obrotowe są poniekąd najważniejszym elementem dobrze wyposażonego biura. Zamontowane w nich kółka i mechanizm obrotowy pozwalają na przemieszczanie się po przestrzeni biurowej, a przez to na szybki dostęp do regałów i półek.

Ustawienie mebli biurowych

Zanim udamy się na zakupy, powinniśmy najpierw dokładnie zmierzyć przestrzeń, w której możemy sobie pozwolić na ustawienie mebli. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości oraz miejsc, w których będzie znajdowało się przejście dla pracowników. Następnie powinniśmy dokładnie zaplanować, jakie elementy pojawią się przy każdym stanowisku. Z takimi ustaleniami o wiele łatwiej będzie wybrać odpowiednie meble biurowe i rozplanować ich ustawienie. Jeśli jednak nie do końca jesteśmy pewni, jakie rozwiązanie będą optymalne, warto poprosić o pomoc specjalistów. Pomogą oni nie tylko w doborze najbardziej funkcjonalnych elementów, ale również doradzą, jak je ustawić, aby biuro spełniało oczekiwania nawet najbardziej wymagających pracowników.